Je lepší být OSVČ anebo si založit vlastní s.r.o.? Jaký je v tom rozdíl?

seriál 1 -poslední verzeNedávno jsem se u své klientky opět setkala s tématem, které jsem už několikrát někomu vysvětlovala. A sice, jaký je vlastně rozdíl mezi tím, když někdo podniká „jen“ na IČO a mezi tím, když si někdo založí s.r.o. a podniká vlastně prostřednictvím něj.

Je s.r.o. lepší?

Mezi lidmi je rozšířený názor, že podnikatel, který vlastní s.r.o., podniká ve vyšší lize. No, v počátcích 90-sátých let bylo opravdu hodně peněz oněch 200.000 Kč potřebných jako základní kapitál k založení s.r.o. a jen tak někdo je neměl, tedy z těch poctivých podnikatelů. Později se vklad snížil na 100.000 Kč a teď je to teoreticky jen 1 Kč. Nemyslím, že bez potřebných znalostí a schopností k podnikání je k něčemu společnost s ručením omezeným, která má v základním vkladu 1 Kč, ale budiž, zákon to umožňuje. Povědomí o s.r.o. jako o vyšším stupni podnikání však zůstalo.

Pravdou je, že s.r.o. je o budování firmy, nejen o podnikání v nějakém oboru jako takovém. Takže, kdo chce budovat, tvořit, vystavět firmu, která tu bude i pro příští generace, pak by měl uvažovat spíše o založení s.r.o. než o vlastním živnostenském oprávnění. Ale než to udělá, měl by si zjistit, v čem jsou všechny rozdíly, v čem jsou zápory a klady v  podnikání fyzických a právnických osob.

Takže v čem je rozdíl?

Těch rozdílů je více, samozřejmě, ale tím stěžejním je právě ono ručení omezené. Podnikatel fyzická osoba ručí za případný krach a závazky z něj plynoucí, celým svým majetkem, i tím osobním. Kdežto v případě krachu právnické osoby a závazky z něj plynoucí, ručí společníci pouze do výše svých vkladů, které ve společnosti mají. Takže, dneska, absurdně třeba i jen 1 Kč.

Jestli zrovna přemýšlíte nad tím, jaká forma podnikání by právě pro vás byla ta nejlepší, stáhněte si zdarma eBook „OSVČ/s.r.o.“, k dispozici je  zde>>. Najdete v něm veškeré informace i vzorové příklady a názorná vysvětlení.  Jestliže i po přečtení budete potřebovat ještě podrobnější informace anebo dokonce pomoci se založením svého s.r.o., neváhejte se na nás obrátit. Poskytujeme účetní poradenství a rádi vám vše objasníme.